Ptaki potrafią być bardzo uciążliwe. W miastach skutecznie dokuczają gołębie, czy jaskółki, w mniejszych aglomeracjach wrony, sroki, czy sowy. Istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się niechcianych gości. Przy odstraszaniu ptaków warto skorzystać z profesjonalnej firmy, która zastosuje odpowiednie i skuteczne metody.
Kolce przeciw ptakom to nowy i bardzo skuteczny sposób na ptaki, dający szybkie efekty. Stosowany najczęściej w blokach i budynkach użyteczności publicznej w walce z gołębiami miejskimi. Z odległości są niemal niezauważalne, dlatego często stosuje się kolce na ptaki jako rozwiązanie na zabytkach. Pozwalają one na zabezpieczenie przed ptakami, nie zaburzając estetyki i ekspozycji obiektu,a także nie wpływając na wizualne jego aspekty. Typowy pojedynczy moduł kolców na ptaki zbudowany jest z poliwęglanowej podstawy, w której osadzone są stalowe druty. Modele kolców różnią się gęstością i ułożeniem drutów. UWarunkowane jest to przede wszystkim przeznaczeniem. Kolce na gołębie nie będą wymagać dużego zagęszczenia kolców, gdyż to duży gatunek ptaka. W przypadku ochrony obiektu przed małymi ptakami zagęszczenie drutów musi być znacznie większe, aby skutecznie zniechęcić intruzów. Kolce skutecznie chronią elementy architektoniczne przed grzędowaniem, przesiadywaniem, gniazdowaniem, nocowaniem ptaków na chronionym obszarze. W ofercie dostępne są modele kolców o stępionych końcówkach, które nie krzywdzą ptaków. Dobrze jest dokonując wyboru szukać takich, które posiadają pozytywną opinię Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Niejednokrotnie okazuje się, że siatka na ptaki jest jedyną skuteczną metodą zabezpieczenia elewacji przed różnego rodzaju ptakami. Siatki wykonane są z polietylenu - materiału nie nasiąkającego wodą i odpornego na długotrwałe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (temperatura, UV). Siatki są dostępne w różnych kolorach. Najbardziej popularnym kolorem jest odcień piaskowy a to dlatego, że siatki w kolorze piaskowym są praktycznie niewidoczne i nie zacieniają okien w budynkach. Prawidłowo i profesjonalnie zamontowane siatki na ptaki w pełni zabezpieczą między innymi: balkony, okna strychowe, gzymsy, wnęki, rzeźby oraz inne elementy architektoniczne.
Dźwiękowy odstraszacz ptaków to metoda skuteczna, znana i z powodzeniem stosowana na lotniskach, w sadach, parkach, składowiskach odpadów komunalnych i wielu innych, gdzie mogą przebywać ptaki. Płoszenie ptaków z zastosowaniem tej metody jest relatywnie tanie. Dźwiękowe odstraszanie ptaków posiada jednak pewne ograniczenia – nie zawsze sprawdza się w przypadku gołębi, oraz innych ptaków które w miejscu odstraszania posiadają źródło pokarmu. Dźwiękowe systemy odstraszania ptaków działaj a w ten sposób, że symulują naturalne odgłosy (krzyki) atakujących ptaków drapieżnych orłów, sokołów i jastrzębi, płosząc w ten sposób inne ptaki, które w naturalnych warunkach są zagrożone atakiem drapieżników. Ta naturalna i bardzo skuteczna jakby nie było metoda jest nieszkodliwa dla środowiska naturalnego i samych ptaków. Odstraszacze dźwiękowe są jednak głośne. Zainstalowane w okolicy zabudowań mogą być uciążliwe dla ludzi i zwierząt domowych.
Urządzenia te pracują na zmienianej częstotliwości. Intensywne fale ultradźwiękowe atakują system słuchowy i nerwowy ptaków. Urządzenie jednocześnie nie powoduje zakłóceń działania odbiorników telewizyjnych, radiowych, elektronicznych urządzeń alarmowych, czujników dymu i ognia i innych urządzeń elektrycznych. Odstraszacze ultradźwiękowe wg. zaleceń producentów przeznaczone są do zastosowania w pomieszczeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych. Nie są skuteczne jednak w przypadku gołębi oraz innych ptaków odstraszanych w okolicy źródła pokarmu.
Wizualne systemy odstraszania ptaków są to najczęściej makiety ptaków drapieżnych, balony, taśmy holograficzne, latawce itp. Metoda wizualna jest często stosowana jako metoda wspomagająca systemy dźwiękowe i hukowe (równoczesne zastosowanie obu metod zwiększa efektywność płoszenia - makiety wyglądają jak ptaki drapieżne, urządzenia dźwiękowe emitują odgłosy). Metody wizualne nie sprawdzają się jednak w przypadku płoszenie gołębi miejskich.