Komary są jednymi z najbardziej uciążliwych owadów i to zarówno dla człowieka, jak i dla zwierząt domowych i dziko żyjących.Na świecie występuje ich ponad 40 gatunków, a ich obecność można zaobserwować niemal pod każdą szerokością geograficzną. Niektóre z gatunków komarów przenoszą liczne bakterie, wywołując wiele groźnych chorób zakaźnych jak np. malaria, żółta gorączka, gorączka Denga. Jak skutecznie radzić sobie z komarami? Co je odstrasza i jakie są domowe sposoby na walkę z komarami?
Dorosłe osobniki komarów posiadają kłująco-ssący aparat gębowy, dzięki któremu są one w stanie wkłuwać się w organizm ludzi i zwierząt i wysysać z niego krew. Ich aparat gębowy składa się z dwóch wydłużonych warg (górnej i dolnej), żuwaczki, podgębia oraz szczęk. Żądlą jedynie samice komarów, z uwagi na to, iż do powstania jaj w jajnikach wymagane jest odżywianie się krwią określonych gatunków. Samce zaś są niegroźne i żywią się wyłącznie nektarem kwiatów.
Użądlenie przez komara jest zazwyczaj niegroźne. Poza nieprzyjemnym swędzeniem i powstawaniem charakterystycznych bąbli nie stanowi żadnego zagrożenia życia. Problemy mogą pojawić się, kiedy użądlona zostanie osoba uczulona ja żądlenie komarów. Mogą wówczas wystąpić bardzo poważne powikłania groźne dla życia, takie jak np. wstrząs anafilaktyczny, zdarza się to jednak niezwykle rzadko.
O ile dostępu do domu dla komarów pomogą nam bronić moskitiery, czy różne środki chemiczne, to pozbycie się intruzów z ogrodów, czy działki nie jest wcale takie proste i w tym miejscu przyda się pomoc specjalistów. Odkomarzanie to zaawansowany i etapowy proces. Aby był jak najbardziej skuteczny należy nie tylko pozbyć się dorosłych osobników, ale także jaj komarów oraz miejsc do ich składania.