Prusaki

Prusaki czym są?

Prusaki, inaczej zwane karaczany prusaki (Blattella germanica), lub popularnie nazywane też karaluchami, karakonami czy francuzami. Można stwierdzić, że poznał je każdy i nikt ich nie polubił. Te złotobrązowe owady mają dwa specyficzne, ciemne pasy na przedpleczu, sztywny pancerz i bardzo ruchliwe czułki. Poruszają się w bardzo szybko, dobrze wspinają zarówno po gładkich, jak i szorstkich terenach. Mają skrzydła, choć nie potrafią latać. Używają ich jedynie jako spadochronu w momencie, gdy spadają z wysokości. Dorosłe osobniki prusaków mierzą około 10-15 mm.

Prusaki w domu - zwalczanie

W przypadku wystąpienia prusaków, należy działać od razu. Prusaki rozmnażają się bardzo szybko; dobrze jest więc, jak najszybciej powstrzymać rozwijającą się plagę. Jeśli zobaczysz tego szkodnika w domu, staraj się go "śledzić", by zbadać, dokąd się udaje. Dobrze jest sprawdzić wszystkie miejsca, przez które prusaki mogą one do domu, np. kratki wentylacyjne czy rury odpływowe i w tych miejscach próbować układać specjalne trutki lub własnoręcznie przygotowane preparaty odstraszające karaczany.

Wśród chemicznych metod zwalczania prusaków dużą popularnością cieszą się trzy sposoby, które są skuteczne i które warto zastosować - oczywiście przez fachowców z firmy zajmującej się zwalczaniem prusaków. Pierwszym z nich jest spryskanie miejsc, w których potencjalnie występują prusaki mieszanką wody oraz środka biobójczego. Inną skuteczną metodą zwalczania tych natrętnych i przerażających robaków jest bardzo skuteczna i stosunkowo niedroga metoda żelowa. Tam, gdzie pojawiają się prusaki, stosuje się specjalny żel o wabiącym robaki działaniu. Efekty są szybko zauważalne, a metoda ta jest na tyle dyskretna, że można ją z powodzeniem stosować zarówno w domu, jaki i w innych miejscach jak hotel czy restauracja - żel jest bezzapachowy. Dezynsekcja karaczanów przy pomocy żelu ma długotrwałe działanie - owady pobierają go jeszcze po zaschnięciu. Trzecia z metod to usuwanie prusaków metodą ULV (ultra low volume). Jest to oprysk drobnokroplisty, który tworzy pewnego rodzaju "mgłę", która równomiernie dociera do wszystkich miejsc zamieszkanych przez prusaki. Ten sposób wykazuje dużą skuteczność, ale ma też istotną z wielu względów wadę - by dokonać dezynsekcji, trzeba czasowo opuścić miejsce zamieszkania. Obowiązkowo należy także zabezpieczyć jedzenie i wszystkie przedmioty codziennego użytku.

Karaczany prowadzą nocny tryb życia. Karaluchy, prusaki żywią się po zapadnięciu zmroku i na krótko przed świtem. Są one wszystkożerne. Zjadają warzywa i owoce, pieczywo, mąkę, cukier. Karaluchy i prusaki są groźne dla człowieka, ponieważ są nosicielami zarazków gruźlicy, tyfusu, cholery oraz larw nicieni.

Karaluchy i prusaki w domu: jak się ich pozbyć?

Po pierwsze należy przeprowadzić inspekcję wizualną. Zaznaczamy wszystkie miejsca, w których karaczany były widoczne lub znaleziono ślady ich obecności (odchody, wylinki, osłonki ooteki). Zaznaczamy miejsca, które potencjalnie mogą być kryjówką lub źródłem pokarmu karaluchów i prusaków w domu. Aby skutecznie pozbyć się karaluchów musimy należycie dbać o porządek w domu. To podstawa! Częste sprzątanie, czyszczenie, mycie mieszkania może skutecznie ograniczyć liczebność tych szkodników, które nie lubią hałasu i które lubują się w nieporządku. Aby pozbyć się prusaków, trzeba zadbać o system wodociągowy, aby nie było żadnych przecieków oraz uszczelnić wszelkie pęknięcia i szpary w mieszkaniu. Produkty żywnościowe należy przechowywać zamknięte w szczelnych pojemnikach, a odpady i śmieci przetrzymywać w specjalnych owadoszczelnych zbiornikach. Otwory ściekowe w domu systematycznie wyparzać gorącą wodą lub środkami chemicznymi.