Pchły

Pchły charakterystyka

Posiadając zwierzęta domowe, kwestią czasu jest, kiedy zorientujesz się, że Twój kot lub pies przyniósł do domu pchły. Prawie zawsze zakładasz zwierzakowi obrożę na pchły, lub specjalnymi kroplami zakraplasz kark, aby pozbyć się problemu. Czy aby na pewno wówczas działasz skutecznie? Po jakimś czasie możesz zaobserwować na Twoich nogach i rękach małe, czerwone ugryzienia pcheł. Wówczas poszukujesz rozwiązań jak pozbyć się pcheł domowym sposobem. Te jednak mogą okazać się nieskuteczne i wówczas poszukujesz sprawdzonych rozwiązań, by rozwiązać problem z pchłami w swoim domu. Jeśli powyższy fragment jest to o Tobie, czytaj dalej, aby poznać skuteczny sposób na pchły.

Wygląd pchły

Pchły należą do gatunku owadów uskrzydlonych, wtórnie bezskrzydłych, które utraciły skrzydła w procesie ewolucji. Przeciętnie są niewielkich rozmiarów, mieszczącym się w przedziale od 2 do 3 milimetrów. Cechuje je brązowo czerwone ubarwienie ciała, posiadają aparat gębowy kłująco-ssący, z pomocą którego, wypijają krew swoich żywicieli. Na swój cel pchły obierają najczęściej ludzi, psy, koty, myszy, szczury i inne ssaki, a także ptaki.

Ciekawostką może być fakt, że ilość wypijanej krwi przez pchłę w ciągu doby, może przekraczać dwudziestokrotność masy ciała samego pasożyta! Pchłą, którą najczęściej spotkamy w naszym otoczeniu jest pchła ludzka, psia lub kocia. Należy wiedzieć o tym, że jest to tylko niewielki przekrój szerokiej rodziny tych owadów, do którego należy (uwaga) ponad 2000 różnych gatunków, które zdominowały prawie wszystkie kontynenty. Pchły podróżując razem z człowiekiem, dotarły w miejsca na świecie, do których same nigdy by nie zawędrowały. W związku z powyższym, należą też do gatunku kosmopolitycznego o bardzo dużym zasięgu geograficznym, obejmującym niemal cały świat.

Ugryzienie pchły

Ugryzienie pchły to najczęściej mały czerwony punkcik przypominający ukąszenie komara. Ugryzienie nie wywołuje jednak opuchlizny. Zaczerwienione miejsca powodują swędzenie, które może być wyjątkowo dokuczliwe dla ludzi o wrażliwej skórze. W przypadku alergików swędzenie może utrzymywać się nawet przez kilka dni od ukąszenia.

Choroby przenoszone przez pchły

Warto wiedzieć, że pchły są nosicielami szeregu groźnych dla ludzi chorób. Przenoszą między innymi bakteryjną chorobę kociego pazura. Choroba którą ludzie się zarażają poprzez zadrapanie najczęściej młodego kota, a wywołuję ona gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy i zmęczenie. Choroba kociego pazura nieodpowiednio leczona może doprowadzić do zapalenia mózgu oraz zapalenia szpiku kostnego. Pchły są również żywicielami pośrednimi dla psiego tasiemca, który po dostaniu się do ludzkiego organizmu, może doprowadzić do poważnych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego. Szczególne komplikacje mogą pojawić się u dzieci. Pchły były główną przyczyną przenoszenia pałeczek dżumy podczas największej epidemii w dziejach ludzkości. Podczas "czarnej śmierci" panującej w XIV wiecznej Europie i Azji populacja ludzkości została zmniejszona z 450 milionów do 350 milionów ludzi. Populacja samej Europy zaś została zmniejszona o 30-60% w zależności od podawanych szacunków.

Jak rozpoznać, że pies lub kot ma pchły?

Zwierzęta domowe zazwyczaj wyraźnie zdradzają oznaki odczuwania dyskomfortu w przypadku obecności pcheł na ich ciele. Częste gryzienie i drapanie nóg, brzucha czy tylnych części ciała zwierzaka może świadczyć o inwazji pasożytów. Uniwersalną i znaną od wieków metodą w walce z pchłami jest umieszczenie zwierzęcia w misce z wodą, pchły skierują się na ogon w celu szukania schronienia przed zatopieniem. Można się wtedy ich pozbyć w szybki i bezinwazyjny sposób. W przypadku posiadania psa powinniśmy przeszukać jego legowisko, a także miejsca, w których przebywa z ludźmi, bowiem mogą znajdować się tam jaja i larwy pcheł które należy niezwłocznie usunąć. Jeżeli posiadają Państwo kota warto przeszukać wszystkie meble i szafki na których zwierzak wypoczywa. Kluczem do pozbycia się pcheł z domu czy też mieszkania jest regularne i częste przeglądanie tych miejsc. Zwierzę można wyposażyć w odstraszacz pcheł i kleszczy. To urządzenie skutecznie odstraszy pchły i kleszcze i jednocześnie pozwoli pozbyć się pcheł z domu.