Meszki

Meszki to małe owady latające osiągające 1,5-10 (zazwyczaj 3-6) mm długości. Są zwykle ciemno ubarwione. Ciało meszek jest krępe, posiada charakterystyczny garb, krótkie i szerokie skrzydła deszkowato ułożone w pozycji spoczynkowej, dość masywne czułki i krótkie, ale grube odnóża.

Samce meszek są niegroźne dla człowieka. Żywią się one nektarem kwiatów i sokiem roślin. Podobnie jak w przypadku komarów, groźne i uciążliwe dla ludzi są samice meszek, które uzupełniają swoją dietę krwią. Żerują w dzień i popołudniami. W nocy bardzo rzadko wykazują aktywność. Nie tylko ludzie są narażeni na ataki meszek. Kąszą one również zwierzęta i ptaki.

Meszki ukąszenie

Podczas kąszenia, meszka rozcina skórę aparatem gębowym, po czym zakotwicza się w ranie przy pomocy haczykowatych włosków na szczękach. Meszka wysysa sączącą się krew.

W Polsce meszki nie przenoszą chorób, ale ich ślina jest silnie toksyczna, co powoduje obrzęki, zaczerwienienie, a może także wywoływać wysoką gorączkę. Warto wiedzieć, iż ugryzienie meszki może wywołać u małych dzieci i osób w śpiączce alkoholowej chorobę zwaną hararą. Jest to niebezpieczne zatrucie organizmu toksynami ze śliny owada. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do obrzęku płuc.

Meszki - jak zwalczyć?

W przypadku meszek warto unikać miejsc, gdzie mogą one występować, a więc miejsc wilgotnych, rzek, i innych zbiorników wodnych. Aby uniknąć ukąszeń, można smarować się olejkiem waniliowym, którego owady nie lubią. Jeśli meszki są prawdziwą zmorą, są uciążliwe i jest ich bardzo dużo, domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne. Warto wówczas skorzystać z pomocy firmy, która upora się z problemem, stosując odpowiednie środki chemiczne.