Mole

Mole spożywcze i ubraniowe

Mole spożywcze potrafią się bardzo naprzykrzać. Gdy opanują kuchnię, nie wiadomo, od czego zacząć porządki. Okazuje się też, że wiele działań nie przynosi długotrwałych skutków. Dlatego należy podejść do problemu kompleksowo, a w poszkiwaniu larw owadów - sumiennie przeszukać szafki, Najlepsze efekty daje całkowite opróżnienie szafek czy półek w spiżarni, gdzie zaobserwowałeś obecność owadów. Każdy pojemnik i produkt należy uważnie obejrzeć. Wszystko, co zostało zaatakowane przez szkodniki, musisz wyrzucić. Taka żywność nie nadaje się do spożycia.

Mól włosienniczek (Tineola bisselliella) – mały motyl nocny z rodziny molowatych, szkodnik niszczący ubrania, powszechnie znany jako mól odzieżowy albo mól ubraniowy. Barwa ciała słomowa do żółtobrązowej. Długość ciała wynosi 6-11 mm, rozpiętość skrzydeł ok. 11 mm. Larwy białawe z głową brązową do czarnej, mierzą do 11 mm. Larwy żywią się materiałami bawełnianymi, moherowymi, futrzanymi, dywanami i półfabrykatami; prócz tego zjadają pióra, okazjonalnie tkaniny sztuczne.

Samica składa 50-60 jaj wielkości główki od szpilki. Składane są na potencjalnym źródle pożywienia lub koło niego. Młode wykluwają się po 4-10 dniach, w niskiej temperaturze do 3 tygodni. W zależności od warunków, stadium larwalne trwa 35 dni do 2 lat. Przepoczwarzanie się trwa 8-10 dni w lecie i 3-4 tygodnie w zimie. Dorosłe osobniki nie odżywiają się, żyją około miesiąca.