Korniki

Korniki - to potocznie tak nazywa się wszystkie szkodniki drewna. W rzeczywistości kornikowate to duża rodzina małych chrząszczy, z których w Polsce występuje aż 100 gatunków. Chrząszcze są do siebie dość podobne. Mierzą od 1 do 9 mm długości, posiadają wydłużony i walcowaty kształt, a ich kolor jest raczej ciemny. Na małej głowie posiadają czułki zakończone buławką.

Korniki zwalczanie

W drewnie można znaleźć larwy korników. Wyglądają podobnie do larw wielu innych gatunków owadów: mają kremową barwę z ciemną głową, lekko wygięte, pozbawione nóg.

Larwy żerują na głębokości do 2 mm między korą, a drewnem. Nie wchodzą głębiej, mimo to skutecznie niszczą drzewostany i prowadzą do ich obumierania

Korniki w domu

Korniki bardzo często pojawiają się w domach. Można je znaleźć w drewnianych elementach więźby dachowej, boazeriach, parkietach, meblach. Stanowią także poważne zagrożenie dla zabytkowej architektury drewnianej.

Aby skutecznie pozbyć się korników z domu, niezbędna jest pomoc fachowców. Niezbędna jest dokładna analiza występowania korników, następnie należy dobrać odpowiednią metodę ich unicestwienia. Nie da się określić bez badania, jaka metoda zwalczania korników będzie odpowiednia w danym przypadku. Do każdego zgłoszenia trzeba podejść indywidualnie i dobrać taką metodę zwalczania szkodników drewna, która będzie w danym przypadku najlepsza.